Kaut kā liela sākums
Liekais svars ir kļuvis par īstu globālu epidēmiju, un ar katru brīdi šī problēma paliek arvien aktuālāka. Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir aprēķinājusi, ka 2014. gadā vairāk nekā 1,6 miljardiem cilvēku, kas vecāki par 15 gadiem, bija liekais svars, tas sastāda aptuveni 20% no visas pasaules iedzīvotāju skaita. Tiek lēsts, ka līdz 2017. gadam šis skaitlis palielināsies līdz 2,3 miljardiem.
Mūsdienu pazīme
Mūsdienu pasaulē, kurā neveselīgā pārtika nekad agrāk nav bijusi tik lēta un pieejama, šī problēma tikai pieaugs. Daudzi ēdieni mūsdienās satur nevajadzīgu sāls, cukura un tauku daudzumu, kas veicina fizisku slimību parādīšanos, īpaši – lieko svaru. Turklāt cilvēku darba diena mainās no fiziski nogurdinoša darba laukos uz mazkustīgu biroja darbu. Nemaz jau nerunājot par transporta attīstību, kas nodrošina to, ka ir viegli pārvietoties no vienas vietas uz otru, nepieliekot daudz pūļu. Cilvēki pārvācas uz pilsētām un atsakās no fiziski smagā dzīvesveida, dodot priekšroku viegli iegūstamai pārtikai un vienkāršai dzīvei.
Liekais svars un cukura diabēts
Tiek uzskatīts, ka liekais svars palielina jūsu risku saslimt ar cukura diabētu par šokējošiem 80 līdz 85%. Nesenie pētījumi ir atklājuši, ka cilvēkiem ar lieko svaru pastāv 80 reizes lielāka iespēja saslimt ar 2. tipa cukura diabētu nekā cilvēkiem ar ĶMI (ķermeņa masas indeksu) mazāku par 22.
Kā liekais svars izraisa 2. tipa cukura diabētu?
Pētījumi ir atklājuši, ka vēdera tauki liek tauku šūnām atbrīvot iekaisumu veicinošas ķīmiskas vielas, kas var padarīt mūsu organismu mazāk jutīgu pret tā ražoto insulīnu. Šo stāvokli sauc par insulīna rezistenci. Tas ir galvenais 2. tipa cukura diabēta cēlonis. Palielināts vēdera tauku daudzums (liela vidukļa līnija), ko sauc arī par vēdera vai centrālo aptaukošanos (augsta riska aptaukošanās veids) var izraisīt 2. tipa cukura diabētu.
Pārmērīgs ķermeņa svars var izraisīt arī dažādas izmaiņas organisma vielmaiņas procesā, kas var likt taukaudiem atbrīvot molekulas asinsritē. Šīs tauku molekulas var ietekmēt uz insulīnu reaģējošās šūnas, tādējādi samazinot jutību pret insulīnu.
5 padomi, kā kontrolēt svaru:
1. Pārskatiet savu ēdienreižu plānu
Svara zudums ir lielā mērā atkarīgs no tā, ko ēdat; ja jūs nesagatavosiet strukturētu ēdienreižu plānu, jūs pamanīsiet, ka izvēlaties vienkāršākus un bieži vien arī neveselīgākus risinājumus. Pārliecinieties, ka jūs pērkat pārtikas preces atbilstoši savam plānam, iekļaujot veselīgus zaļumus, graudus un augļus, lai uzlabotu sava organisma veselību.
Ir zināms, ka atsevišķi pārtikas produkti palīdz zaudēt svaru: olas, lapu zaļumi, lasis, krustziežu dārzeņi (brokoļi, ziedkāposti, kāposti un Briseles kāposti) un pupiņas.
Klikšķiniet šeit, lai uzzinātu vairāk.
Kā gan mēs varam aizmirst par pašu nozīmīgāko ēdienreizi – brokastīm! Kad mēs izdzirdam vārdu “brokastis”, mēs automātiski sākam domāt par olām. Saskaņā ar Amerikas Diabēta asociāciju, olas tiek uzskatītas par lielisku izvēli cilvēkiem, kas slimo ar cukura diabētu. Klikšķiniet šeit, lai lasītu par priekšrocībām, ko olas sniedz cilvēka veselībai.
2. Esiet aktīvi, sadedziniet liekās kalorijas
Sākot ar nogurdinošiem treniņiem visam ķermenim, līdz pat kāpšanai pa kāpnēm un iešanai ar kājām kā vieglāku variantu – jebkāda veida kustība veicina svara zudumu. Pētījumos ir pierādīts, ka standarta frāze – jo nogurdinošāki ir vingrojumi, jo labāk – vairs nav patiesa. Pat staigāšana pa pludmali vai braukšana ar velosipēdu veicina svara zudumu, tādēļ nepadodieties. Klikšķiniet šeit, lai apskatītu mūsu 15 padomus ar vingrojumiem, kurus ir viegli izpildīt un kas jums palīdzēs nekavējoties.
3. Dzeriet daudz ūdens
Pētījumi liecina, ka daudzi cilvēki piedzīvo bada sajūtu, kad patiesībā viņu ķermenis ir tikai dehidrēts. Nepieļaujiet šo kļūdu un drošības labad dzeriet litriem ūdeni. Jūs pamanīsiet, ka dažreiz jūsu vēlme pēc kāda neveselīga našķa pazūd pēc jaukas, vēsas H2O glāzes izdzeršanas. Tāpat arī atcerieties, ka saldie dzērieni ir viens no izplatītākajiem svara pieauguma cēloņiem.
4. Spēlējieties ar ēdiena porcijām
Mūsu vecāki, labi, vismaz lielākā daļa, vienmēr ievēroja vienu un to pašu diētu, sakot, ka tā nekad nav viņus pievīlusi. Viņi vienkārši ēda divreiz mazāk, taču saglabāja tās pašas ēdienreizes. Šāda metode nav īpaši ieteicama, jo daži pārtikas produkti nesatur nekādu uzturvērtību un tos būtu pilnībā jāizslēdz no ēdienkartes, taču šo produktu samazināšana ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā iegūt pozitīvus rezultātus.
5. Svara zaudēšana un svara zuduma saglabāšana
Neaizmirstiet, ka zaudēt svaru ir tikai puse no cīņas ar lieko svaru – vairumam cilvēku patiesas mokas izraisa tieši svara saglabāšana. Daudzi uzskata, ka pēc liekā svara zaudēšanas, cilvēks kļūst vēl uzņēmīgāks pret svara pieaugumu, to sauc par “bumeranga efektu”. Tas nozīmē, ka jums ir jāpieliek papildu pūles, lai noturētu savu svaru pēc liekā svara zaudēšanas vai arī jāpalielina pūles, redzot pozitīvus rezultātus.
Ja jūs slimojat ar cukura diabētu, tas nenozīmē, ka jūs nevarat baudīt veselīgu, līdzsvarotu un garšīgu maltīti. Klikšķiniet šeit, lai apmeklētu “Diabetes UK” ēdiena recepšu meklētāju, un ļaujieties kārdinājumam, saglabājot veselību.
Mums visiem, kas strādā CuraLife, ir svarīgi, lai jūs būtu laimīgi, un mēs uzskatām, ka cilvēki ir vislaimīgākie tad, kad viņi ir veseli. Cītīgi strādājiet un nepadodieties – mēs zinām, ka cukura diabēts ir sarežģīta slimība. Strādāsim kopā, lai atrastu vienkāršu, dabīgu un efektīvu risinājumu.
Mēs iesakām, un turklāt arī mūsu klienti ziņo, ka CuraLin kombinācijā ar labu diētu un fiziskām aktivitātēm ir visefektīvākais veids, kā sasniegt optimālus rezultātus!
Mēs vēlamies zināt, kā jūs tiekat galā ar savu slimību, pastāstiet mums!